Přírodní zahrada

Výkladový slovník přírody

Přírodní zahrada je pro všechny: pro rostliny, zvířata i lidi. Je to prostor setkávání a vzájemného ovlivňování, je to experimentální laboratoř, pozorovatelna, zdroj krásy i užitku. 

Přírodní zahrada se od té "nepřírodní" na první pohled nemusí lišit. Může být divokou džunglí, může obléknout i přísně formální střih francouzského zahradníka.  

Přírodní zahrada je prostor, ve kterém se učíme rozumět nejdůležitějším věcem života tím nejkrásnějším způsobem. Je to náš výkladový slovník přírody.


Co je přírodní zahrada

  • zahrada pro potěchu, odpočinek i užitek člověku a zároveň prostředí skýtající domov široké paletě rostlin i živočichů; životní prostor pestrý esteticky, ale i biologicky rozmanitý
  • zahrada udržovaná metodami neškodícími přírodě a tudíž ani lidskému zdraví 
  • myšlenka, jež vznikla v Dolním Rakousku a rozšířila se do řady zemí včetně České republiky. Iniciativa na podporu ekologicky udržovaných zahrad - komunita lidí, kteří respektují řád přírody a chtějí upozornit na to, že o soukromé zahrady bylo a stále je možné pečovat přírodě i lidem přátelským způsobem. 
  • k vymezení pojmu, co je "přírodní zahrada" byla stanovena minimální kritéria. A jako ocenění majitelů zahrad, kteří se rozhodli připojit k myšlence přírodního zahradničení, vznikla síť certifikovaných zahrad. Po splnění stanovených kritérií může majitel zahrady požádat o certifikaci své zahrady. Obdrží plaketu a tím se přihlásí se k myšlence šetrného zahradničení. Zároveň tak aktivně podpoří myšlenku přírodních zahrad.

Stáhněte si kritéria pro přírodní zahrady. Zaškrtněte si, co už Vaše zahrada splňuje zcela a co jen částečně? Popřemýšlejte, co byste mohli ještě zlepšit? 

Hledáte inspiraci? Kromě internetu existuje řada publikací.

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. 

Knihovnička zahrádkáře