Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

Lidový název: řapík, řepíček, řebíček, arček, útrobník, královský traňk/truňk, traňk/truňk sv. Kunhuty, varkočky panny Marie.

Popis: vytrvalá bylina až 1 m vysoká. Lodyha je tuhá, přímá, nevětvená nebo jen málo, olistěná, v dolní části má listy uspořádány do růžice. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, na rubu stříbřitě šedozelené. Celá rostlina je pokryta četnými měkkými chloupky. Květy jsou pětičetné, zlatožluté, uspořádané v dlouhých klasovitých horznech. Kvete od červa do září. Plodem je češule - malí "ježečci" - svými chloupky se okamžitě přichytává na oděv či zvířecí srst, jakmile se jí kdokoli dotkne. 

Stanoviště: obývá slunná až polostinná místa na suchých loukách, mezích, v lesních světlinách či v křovinách u cest, na náspech. Půdy mu vyhovují těžší, výživné spíše vápnité.

Sběr: kvetoucí nať i s přízemními listy, sušíme rychle ve slabé vrstvě nebo zavěšený v menších svazcích. Usušená nať má být max. 3 mm silná. Řepík nakvétá postupně, nať sbíráme dříve, než se objeví první zralé plody.

» v lékárně «

Řepík působí svíravě, má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Zvyšuje sekreci a vylučování žluči.

Vnitřně se úžívá nálev jako podpora při onemoněních jater, žloutence, žlučových cest, při poruchách močových cest.  Pomáhá při žlučníkových obtížích, při poruchách trávení a látkové výměny, při průjmech a střevní nečinnosti.

Nálev: 1 čajová lžička sušeného řepíku, šálek vroucí vody. Užívá se 3x denné půl hodiny před jídelm.

Zevní užití je např. při silné rýmě k výplachu nosu (snižuje vyměšování, tiší sliznici), také jako kloktadlo při zánětech v ústech, při zánětech mandlí. Jako obklad se přikládá při odření kůže. Jako přísada do koupele pro podporu hojení kožních nemocí. Zevně lze aplikovat i čerstvou, očištěnou a rozdcenou nať. Řepík je vhodný i pro malé děti, používá k léčbě "novorozeneckého a kojeneckého akné".

» v zahradě «

Řepík je bujnou rostlinou, snadno se pěstuje, pokud mu připravíte vhodné podmínky. Dopřejte mu slunné stanoviště a řepík už se o sebe postará. Budete mít každý rok dostatečnou zásobu této bylinky, kvalitní a bez chemie. Pokud bylinu nesklidíte ihned při začátku květu, nebo seberete jen část, bude vám v zahradě "svítit" svými překrásně žlutými svícemi z kvítků.