Sběr a zpracování

Pečlivost a kvalita

Sběr bylin

Rozmyslete si, jaké byliny jsou pro Vás prospěšné, které opravdu chcete sbírat. Ušetříte si tím hodně času, práce a skladovacího prostoru v domácnosti.

Místo vybírejte pečlivě, dostatečně daleko od hnojených ploch a míst znečištění, daleko od rušných komunikací, továren apod. Nemáte-li byliny na zahradě, sbírejte třeba na dovolené na Šumavě, v Krkonoších nebo v Jeseníkách. Ale pozor zásadně nedrancujeme přírodní rezervace :) 

Sbírejte pouze za suchého počasí.

Vybírejte zdravé, čisté rostliny.

Čerstvé byliny šetrně ukládejte a přepravujte, tak aby se nemačkaly a nezapařily. Sbírejte je do košíčků, vzdušných plátěných či papírových sáčků. Nikdy ne do plastu, kde je riziko znehodnocení velké. 

Co nejdříve je zpracujte - rozložte k sušení či jinak zpracujte, nejlépe do 1 hodiny od sběru. Nevozte je půl dne v autě.


Sbíráme-li byliny ve volné přírodě, pak jen nechráněné druhy, a velmi šetrně k rostlinám. Nelikvidujeme celou populaci a neničíme rostliny vytrháváním. Sbíráme jen tu část byliny, kterou potřebujeme a v množství, které opravdu potřebujeme.


Sušení

Sušíme každý druh zvlášť.

V suchém, teplém, neprašném prostředí, ideálně při 30 - 35° C a při lehkém průvanu (na přímém slunci jen tehdy, je-li u byliny výslovně uvedeno) nebo při umělé teplotě, která nepřesahne 35° C.

Rostliny rozložíme v tenké vrstvě na balicím papíře nebo na sítech, v případě potřeby opatrně obracíme. Natě lze zavěsit svázané do malých svazečků.

Sušit je potřeba rychle a důkladně.

Správně usušená bylinka si do velké míry zachovává svou barvu (není zahnědlá či černá), při doteku šustí a láme se, lze ji rozemnout mezi prsty (vyjma sušeného kořene).


Skladování

Uchováváme jen dokonale suché byliny.

Naformátujeme je na požadovanou velikost.

Ukládáme v tmavých skleněných nádobách nebo v běžných šroubovacích sklenicích, ale na tmavém místě se stabilní teplotou; v suchu a chráněné před prachem a hmyzem. Nikdy ne v igelitu. Ideálně v lékárenských tmavých sklenicích se širokým zabroušeným hrdlem - tzv. prachovnicích.

Skladujeme odděleně každý druh zvlášť, nádobu vždy opatříme štítkem s názvem byliny a rokem sběru.

Délka skladování je max. 1 rok, tj. do další sklizně.