Prvosenka jarní

Primula veris

Lidový název: petrklíč, Petrovo kvítí, primulka, šlakovná bylina, zelina sv. Petra, bylina mrtvičná, denní koření, dnová bylina, bukvica bílá, fajfky, galatky, housátka, kateřinky, kaška, kaštička, kluběnka, slepička, stopka, žluté kačenky...

Popis: bylina, vysoká 20 - 30 cm. Listy jsou měkké, svrasklé, uspořádané do přízemní růžice, stvol je přímý, chlupatý.  Kvete žlutě od dubna do května, vytváří jednostranný okolík. Je podobná prvosence vyšší, na rozdíl od ní má však květy miskovité a kalich jakoby "odfouklý" od korunní trubky. Šíří se oddenky nebo semeny.

Stanoviště: roste v dubohabřinách, doubravách, v květnatých bučinách a suťových lesích, často i v jejich lemech. Má ráda půdy svěží až mírně suché, vápnité a kypré. 

Sběr: sbírá se květ (celý i s kalichem nebo jen koruny) a oddenek s kořeny (ten na jaře před začátkem vegetace. Lze použít i prvosenku vyšší. -Sušíme rychle ve stínu.

Ohrožení a ochrana: Český Červený seznam ji zařazuje do kategorie C3 (vzácnější až ohrožený druh). Chráněným druhem je v Německu. 

» v lékárně «

Petrklíč se užívá do čajových směsí, napomáhá při uvolňování hlenů a usnadňuje vykašlávání. Odvar užíváme vnitřně při onemocněních a zánětech horních cest dýchacích, rozedmě plic a při bronchitidě.

Odvar: 10 g květů nebo 1 polévková lžíce řezaných kořenů, 2 šálky vody. Užívat jednou denně

» v zahradě «

Pokud máte vhodné podmínky, můžete zkusit pěstovat prvosenku na své zahradě, nejen pro krásu, ale i pro její léčebné účinky. Zásadně totiž nesbíráme rostliny ohrožené a chráněné ve volné přírodě. A když ji nebudete pěstovat pro sebe, tak třeba pro motýly. Prvosenka jarní je totiž živnou rostlinou housenek ohroženého motýla pestrobarvece petrklíčového (Hamearis lucina).