Popenec obecný

Glechoma hederacea

Lidový název: konderlík, kundrátek, modračka, nádešník, openec, poponec, vopenec, zemský břečťan.

Starší český název: popenec břečťanovitý

Popis: vytrvalá rostlinka, 10 - 30 cm vyskoká, s čtyřhrannou, poléhavou až plazivou lodyhou. Listy jsou ledvinovité až široce srdčité, na okraji hrubě vroubkaté, lehce chlupaté, vyrůstající ve střídavých párech. Barva květů světle fialová až modrá, zřídka růžová či bílá. Kvete v březnu až červenci.

Stanoviště: preferuje vlčí místa na loukách, pasekách, v křovinách, v lesích, v parcích a zahradách, na stráních i podél cest. 

Sběr: sbíráme nať v době květu. Sušíme ve stínu. umělá teplota sušení nemá být vyšší než 30° C.

» v kuchyni «

Čerstvé, mladé listy se mohou použít jako jarní zelenina do polévek, ale také do sýra nebo do tvarohových pomazánek, slaných omelet, pod maso, do karbanátků, do polévek, nádivek, míchaných vajíček nebo jako osvěžení šťouchaných brambor. Záleží jen na naší chuti.

Homér prý ji zmiňuje jako jednu z rostlin, kterou lze použít jako syřidlo.

» v lékárně «

Ve středověku byl popenec považován za zázračnou rostlinu, chránící před morem a očarováním. 

Vnitřně se užívá nálev nebo sirup při onemocnění dýchacích cest, kašli, při zahlenění (rozpouští hleny), také při zánětech dolních cest močových, působí protizánětlivě, hojivě, dezinfekčně a močopudně. Dále tlumí průjmy, působí lehce močopudně, zlepšuje trávení, podporuje látkovou výměnu a chuť k jídlu.

Nálev vnitřně: 1 čajová lžička řezané natě na sklenku vody na den. 

Sirup: 200 g čerstvé popencové natě (nebo 40 g sušené), 1 l studené vody, 1 l medu (lze nahradit cukrem). Popencovou nať vložíme do hrnce, zalijeme vodou a uvedeme do varu. Povaříme 3 minuty a necháme 15 minut vyluhovat. Pokud sirup konzervujeme medem, vydrží jednu sezónu.Tekutinu přecedíme do jiného hrnce, přidáme med a vaříme na mírném plameni, dokud nemáme konzistenci sirupu. Hotový sirup lijeme ještě horký do vypařených lahví. Uzavřeme a uchováváme v lednici. Dávkování: sirup se podává dětem po čajových a dospělým po polévkových lžících 3 - 6 dávek denně.

Zevně se používá nálev jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny. Jako přísada do koupelí se užívá při hemeroidech, při špatně se hojících hnisavých ranách a bércových vředech. Jako obklad či koupel tlumí záněty a svědění kůže nebo ekzémy.

Nálev zevně: užívá se odvar koncentrovanější než pro vnitřní užití. 

» v zahradě «

Je považován za plevel, hlavně na popencem oblíbených vlhčích a humóznějších stanovištích se rozrůstá. Ke svému šíření využívá lodyhy dlouhé až 1 metr, které poléhají a z uzlin zakořeňují. Dá se však úspěšně mechanicky regulovat. V době květu láká do zahrady velké množství opylujícího hmyzu.