Kopřiva dvoudomá

Urtica dioica

Lidový název: kopřiva, pokřiva, prhlava, prhlice, žahavka, žihlava.

Popis: statná 50 - 150 cm vysoká vytrvalá bylina se vzpřímenou čtyřhranou lodyhou. Šíří se rychle oddenky. Celá rostlina je pokryta žahavými chloupky. 

Stanoviště: hojně roste na rumištích, v pobřežních porostech, v křovinách, v příkopech podél cest, lužních či vlhkých suťových lesích, okolo plotů na dusíkatých půdách.

Sběr: list (někdy i nať) sbíráme od jara do září, nejlépe mladé rostliny do 20 cm výšky. Sušíme rychle v tenké vrstvě na stinném větraném místě. Sušená bylina je zelená, nesmí zhnědnout nebo být flekatá. Sušením ztrácí svou palčivost.

» v kuchyni «

Využíváme nejmladší výhonky zejména brzy zjara. Tradičně o velikonocích. Později jen nejmladší vrcholky a lístky. Svou palčivost kopřiva ztrácí tepelnou úpravou nebo spařením 85° C horkou vodou. Užití může být podobné jako listová zelenina. Připravujeme z ní polévky, špenát, omelety, přidáváme ji do zeleninových salátů, bramborového salátu, míchaných vajec, nádivek, masových haší a sekanin, pomazánek atd.

Kopřivová polévka: 2 hrsti mladých kopřiv, 1 cibule, 200 g kořenové zeleniny, sůl, pepř, trochu vývaru nebo kousek bujónové kostky, 1/4 l smetany, 1 žloutek, 1 lžíce mouky, 1 lžíce citrónové šťávy, 2 lžíce pažitky. Kořenovou zeleninu a cibuli nadrobno pokrájíme a vaříme do měkka v 1 l osolené vody (příp. s trochou vývaru). Poté přidáme oprané a nadrobno nasekané kopřivy. Zalijeme smetanou, v níž jsme rozšlehali mouku. Povaříme a dochutíme polévkovou kostkou (nepoužíváme-li vývar) alternativně ochutíme polévkovým kořením. Přidáme pepř. Do hotové polévky vmícháme žloutek, ale už nevaříme, aby se nesrazil. Nakonec přidáme pokrájenou pažitku a dle chuti citr. šťávu.

Hovězí polévka s omeletovými kopřivovými nudlemi: 1,5 l hovězího vývaru, 100 g kořenové zleniny, 1 cibule, stroužek česneku, 4 kuličky nového koření, špetka tymiánu, sůl, pepř, petrželka, omeletové nudle (2 vejce, 2 lžíce mléka, 3 lžíce kopřiv, špetka kari,sůl, 3 lžíce mouky, máslo). V hovězím vývaru uvaříme nakrájenou zeleninu spolu s kořením. Mezitím upečeme kopřivové omelety - rozšleháme vejce s mlékema  moukou, přidáme sůl, kari a oprané nadrobno nasekané kopřivy. Na másle upečeme tenké omelety. Vychladlé a nakrájené na cca 1 cm široké proužky vkládáme do polévky. Nakonec přidáme petrželku.

Kopřivový "špenát": 2 lžíce másla, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 2 lžíce mouky, talíř opraných a rozsekaných kopřiv, 1,5 dl mléka, sůl, špetka muškátového oříšku, popř. vejce. Na másle zpěníme cibulku s česnekem a moukou. Přidáme kopřivy, zalijeme mlékem, ochutíme solí a muškátovým oříškem, krátce povaříme. Můžeme zahustit vejcem. Podáváme spolu s vařenými bramborami jako přílohu k vejcím, masu, karbanátkům.

Velikonoční nádivka: 250 g prorostlého uzeného masa, 200 g vepřového masa, 8 vajec, sůl, pepř, 4 žemle, trochu mléka, 1 lžíce pažitky, 1 lžíce petrželky, talíř mladých kopřiv, hrstka popence, máslo. Uzené maso, uvařené a nakrájené na kostičky, smícháme s rozšlehanými vejci a s drobně pokrájenými a mlékem navlhčenými žemlemi. Přidáme sůl, pepř, nasekanou pažitku, petrželku, kopřivy a popenec. Dobře promícháme. Na povrch dáme oříšky másla. Pečeme v máslem vymazaném pekáči dozlatova. Lze použít i důbeží či jehněčí maso místo vepřového. Tento tradiční český pokrm podáváme za tepla nebo i studený.

Kopřivová omeleta: 2 vejce, 50 g šunky, 30 g strouhaného sýra, 3 lžíce kopřiv, sůl, pepř, 1 malá cibule, tuk (ingredience počítány na 1 osobu). Vejce rozšleháme, přidáme pokrájenou šunku, sýr, nasekané kopřivy, sůl, pepř, drobně pokrájenou cibuli. Omelety opečemy po obou stranách.

» v lékárně «

Kopřiva upravuje trávení a činnost střev, má žlučopudné a močopudné účinky pomáhá proto při zánětlivých onemocněních močových cest, při jaterních a žlučníkových onemocněních. Má vliv na krvetvorbu. Mladé listy posilují celkově organismus a v krvi snižují hladinu cukru (v lidovém využití jako podpůrný prostředek při cukrovce). Čerstvě vytlačená šťáva z listů bývá součástí "jarních kůr". Čerstvá drcená nať se lidově užívala v obkladech proti revmatismu, šleháním kopřivou se bolestivá místa prokrvovala. Je součástí čajových směsí.

» v kosmetice «

Vlasová koupel z kopřiv: 100 g čerstvých kopřiv, 0,75 l vody, 0,25 l octa. Kopřivy zalijeme vroucí vodou a po vychladnutí přídáváme ocet. Teplým nálevem p řeléváme vlasy každý večer po 10 dnů. Vlasy se ozdraví a stanou se pružnějšími a lesklými. Používáme čersvé i sušené kopřivy (lístky a vrcholky). 

» v zahradě «

Nemá žádné speciální nároky na pěstování, zvádne vše sama :) Její bujný růst je podpořen současnou oblibou a nemírným užíváním dusičnatých hnojiv. Přesto doporučujeme ji ze zahrady zcela nevyhánět. Louhováním kopřivy ve vodě na slunic vzniká tzv. kopřivová jícha, hodnotné přírodní hnojivo. Kopřiva je důležitá část potravy kachňat či housat při jejich domácím chovu. Motýlí housenky zejm. babočkovitých se vyvíjí právě na kopřivách. A to už stojí za to.