Pampeliška lékařská

Taraxacum officinale

Lidový název: smetánka, mlíč, hadí mlíč, mnišská hlava, kněžská pleš, pleška, odvančník, smetaník, stařík, svíčičky...

Popis: vytrvalá bylina, kvete zejm. na jaře výrazně žlutým květem, má silný kůlovitý kořen, listy zubovitě vykrojené uspořádané do růžice, má dutý stvol. Vytváří přízemní růžice. Po utržení mléčí.

Stanoviště: roste prakticky kdekoliv.

Sběr: kořen v březnu či dubnu před rozkvětem rostliny nebo pak opět až v říjnu po odkvětu. Užívá se čerství nebo se omyje a suší nejlépe umělým teplem ne vyšším než  50° C. Správně usušený kořen se snadno láme a je na lomu světlý, je bez pachu. Snadno přijímá vlhkost a plesniví, skladujeme jej proto v dobře uzavřené nádobě. Cíleně pěstovaná pampeliška má v dobré půdě kořen větší.

» v kuchyni «

LIST

Čerstvé mladé lístky sbírané před kvetením se používají na jarní salát nebo se přidávají do míchaných salátů spolu s jinými planými bylinami jako je bršlice, kopřiva a ptačinec. Díky hořké chuti lístků je lze použít k ochucení méně výrazných jídel např. nasekat mladé lístky do šťouchaných brabmor, do omelety, do bylinkového tvarohu apod. Pro lístky se uvádí vysoký obsah vitamínu C, obsah inulinu a také jejich silné detoxikační účinky. 

KOŘEN

Pražené rozemleté kořeny se používaly jako náhražka kávy stejně jako se užívaly kořeny čekanky. 

KVĚT

Z rozkvetlých úborů se se vyrábí pampeliškové víno a pampeliškový sirup či med.

Pampeliškový sirup: 200 kusů pampeliškových květů, 1 l vody, 1 kg cukru, 1 citron. Nasbíráme pampelišky v plném rozkvětu nejlépe dopoledne. Přelijeme vroucí vodou a necháme stát do druhého dne. Scedíme přes plátýnko, květy vymačkáme. Přidáme citrón na kostičky nebo jen šťávu, vsypeme cukr. Ohříváme a mícháme, až se cukr zcela rozpustí. Poté vaříme na mírném plameni do zhoustnutí. Ještě teplý sirup vlijeme do vypařených sklenic. Uložíme do chladné temné místnosti. Hodí se do čaje při nachlazení, pro dobré trávení, když nás honí mlsná 😊

Pampeliškový med: 300 květů pampelišky, 0,8 litru vody, šťáva ze 2 citrónů, 1,5 kg cukru. Nasbírejte plně rozvinuté květy pampelišky nejlépe před polednem. Dejte do hrnce, zalijte vodou a velmi krátce (max. 5 minut) vařte velmi slabým varem. Odstavte, nechte vychladnout do druhého dne.  Druhý den sceďte přes plátno nebo husté sítko, přidejte cukr a citrónovou štávu a přiveďte k mírnému varu (voda se má jen dmout, ne klokotat). Vařte asi 20 minut, cukr se musí zcela rozpustit. Plňte do horkou vodou vypařených a suchých skleniček. Skladujte na temném a chladném místě. Pampeliškový med je na začátku řídký, ale později během chladnutí začne houstnout.

Asi jste si všimli, že postup výroby medu a sirupu je v zásadě totožný. Ten hlavní rozdíl je v tom, že když z pampeliškového sirupu vyvyříte vodu, jeho konzistence zhoustne a vznikne tak med. 

» v lékárně «

Podporuje trávicí orgány a vyměšování trávicích šťáv a tvorbu žaludečních kyselin, proto se užívá nálev právě při problémech v této oblasti, také při zánětu močových cest a ledvinových kaméncích. Kromě jiných látek obsahuje pampeliška i hořčinu taraxin a lidé citliví by si naopak mohli způsobit podráždění žaludečního a střevního traktu. Pampeliška také obsahuje látky jež příznivě ovlivňují činnost jater a ledvin. Obsahuje velké množství inulinu (množství se na podzim zvyšuje), proto se čaj užívá podpůrně při cukrovce. 

Nálev: 1 čajová lžička sekaného kořene na šálek vody. Povaříme cca 1 minutu. Užíváme 2x denně. Nálev je hořký, můžeme jej dochutit medem (třeba pampeliškovým) či citronem.

Pampeliškové víno: 1 litr pampeliškových květů, 4,5 litru vody, 1,5 kg cukru, 2 pomeranče, 2 citróny, 40 g droždí nebo vinných kvasinek. Květy spaříte ve 2,5 l vroucí vody a necháte den odstát. Přecedíte a vylouhovanou vodu z pampelišek nalijete do pětilitrové nádoby. V průběhu si svaříte 2 litry vody s cukrem, necháte vychladnout, a pak smícháte s vodou z pampelišek. Citróny a pomeranče oloupete, zbavíte jader a nakrájíte na kolečka. Spolu s droždím je dejte do nádoby a zazátkujte kvasnou zátkou. Nádobu nechte odpočívat 6 týdnu, až citrusy klesnou ke dnu, můžete víno stáčet. Pijeme dvakrát denně malou stopku před jídlem při zažívacích potížích

» v zahradě «

Ačkoli v porevolučním období módy tzv. golfových trávníků vyplýtvala řada našich zahradníků a zahrádkářů mnoho času, energie a finančních prostředků na likvidaci pampelišky, není žádný důvod ji ze zahrady vyhánět a ničit si chemickými přípravyk kvalitu půdy i vody. Vždyť optimistická žluť květů pampelišek každoročně rozsvěcuje naši krajinu po šedé zimě a je proto téměř synonymem jara. 

Pampeliška je významná medonosná rostlina.