Pelyněk černobýl
Artemisia vulgaris
Lidový název: bylina dvanáctera léků, černobýl, černobejl, hořkohub, otec bylin, peluň, pelyněk, polejnek.
Popis: vytrvalá rostlina, u nás hojně se vyskytující, vysoká cca 50 - 200 cm. Často má červenofialový stonek. Lodyha tuhá, větvená, dolní listy hluboce vykrojené, zespodu plstnaté, stříbřitě šedozelené. Kvete od července do září.
Stanoviště: osidluje rumiště, okraje cest, příkopy, náspy. Má rád místa s vyšším obsahem dusíku.
Sběr: nať na počátku květu, tj. těsně před květem nebo právě rozkvétající, v délce asi 25-50 cm. Průměr lodyhy nebá být více než 5 mm nebo sbíráme pouze list a květ sdrhnutím z lodyhy.
» v kuchyni «
Pelyněk podprouje trávení, hodí se proto výborně jako koření pod tučnější masa (husa, kachna,...) nebo do nádivek. Používá se do některých polévek (např. rybí). Koření přídávejte nejlépe hned na začátku pečení či vaření. Čerstvé mladé lísty se přidávají do salátů nebo se užívají jako zelenina. Koření má ostřejší peprné aroma s nádechem sladkosti.
» v lékárně «
Pelyněk černobýl je drogou mírně jedovatou, obsahuje thujon, i když výrazně méně než v pelyňku pravém. Neměl by se nikdy užívat dlouhodobě. Může způsobit pokles krevního tlaku, srdeční arytmii, popřípadě poškození nervového systému. Těhotné ženy by se měly přípravkům z pelyňku vyhýbat, pelyněk způsobuje stahy dělohy (v lidovém léčitelství se používal k vyvoláváni potratů). Pelyněk se také užíval jako rostlinné anthelmintikum - zabíjí střevní parazity.
POZOR: pelyněk neužívejte nadměrně nebo dlouhodobě.
» v zahradě «
Pelyněk černobýl slouží jako živná rostlina pro tesaříka Phytoecia nigricornis. V zahradě nijak zvlášť nepřekáží, není důvod pelyněk vyhánět.