Řebříček obecný

Achillea millefolium

Lidový název: husí jazýček, jazejček, kočičí ocas, myší chvostík, ovčí žebro, tisíclistník, všekoření, zaječí chléb, žebříček, achilka

Popis: vytrvalá bylina šířící se plazivými oddenky. Lodyhu má chupatou, přímou, jednoduchou a hustě listnatou, 20 - 70 cm vysokou. Listy má střídavé, kopinaté nebo čárkovité, 2-3x peřenodílné. Květenstvím je chocholík, složený z drobných úborů. Květ mají barvu zašle bílou. Voní nahořkle. Plody jsou stříbrošedé nažky. 

Stanoviště: obývá sušší louky, okraje lesů, meze, okraje cest, rumištní stanoviště, spíše kamenitá až písčitá.

Sběr: sbírá se květenství či kvetoucí nať (cca 15-20 cm, tj. nezdřevnatělá část) v období od června do září. Suší se rychle ve stínu.

» v kuchyni «

Pro svou nahořklou chuť se užívá jako doplněk do hlavních jídel či do salátů.

Bylinkový salát s řebříčkem: 1 větší vařená brambora, 1 menší salátová okurka, 1 cibule, 1 hlávkový salát, 3 dlouhé mladé listy řebříčku, 3 listy lichořeřišnice, 5 mladých listů jitrocele, 4 lžíce bílého jogurtu, sůl, mletý pepř, cukr, 2 stroužky česneku, 1 vařené vejce, citronová šťáva nebo bylinkový ocet (lze vynechat, dle chuti). Bramboru, okurku, cibuli a salát pokrájíme, sdrhneme listy řebříčku, pokrájíme listy lichořeřišnice a jitrocelu. Vše dáme do mísy a promícháme se zálivkou z jogurtu, soli, cukru, pepře a česneku, a příp. citrónové šťávy. Ozdobíme vejcem nakrájeným na osminky. zálivku lze obměnit za jinou, např. ze lžíce olivového oleje, lžíce octa třeba bylinkového, šptky soli, cukru a pepře.

Osnabrücká zelená polévka: miska směsi bylin (řebříček, pampeliška, bršlice, kopřiva, sedmikráska, pažitka, plicník, hluchavka, listy fialky), vývar z 400 g hovězího masa, hrstka krupek nebo pohanky, sůl, mletý pepř. Připravíme 1,2 - 1,5 l vývaru z hovězích žeber, osolíme. Uvažené maso obereme a nakrájené vrátíme do vývaru. Opepříme a zavaříme krupky nebo pohanku. Nakonec přidáme pokrájené bylinky a vaříme ještě asi 5 minut. Tato německá velikonoční polévka se tradičně připravuje z 9 bylin a vaří se na Zelený čtvrtek. Vývar by mohl být i z jehněčího nebo kůzlečího masa.

Recepty z knihy Zelené koření II. - Dagmar Lánská

» v lékárně «

Zevně je užíván jako přísada do koupele/sedací koupele při hnisavých ranách, kožních vyrážkách, při hemroidech, u žen při zánětech vaječníků či výtocích, u seniorů při nočním pomočování. Svíravého účinku tříslovin se využívá také v nálevu jako kloktadlo při zánětech dásní nebo nálev k omývání rozpraskaných rukou.

Nálev pro zevní použití: připravuje se v silnější, přibližně dvojnásobné koncentraci než nálev pro vnitřní užití. Viz níže.

Sedací koupel: 100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilejeme do koupele. 

Vnitřně užíván zvyšuje krevní srážlivost, užívá se proto pro tlumení krvácivých stavů a při nadměrné menstruaci. Uvolňuje křečová stažení hladkých svalů (např. střev, žlučových a močových cest). Potlačuje tedy mimo jiné křečové bolesti při menstruaci (doporučuje se zahájit pitnou kůru cca 2-3 dny před počátkem menstruace). Podporuje vylučování žluči a žaludečních šťáv, povzbuzuje krevní oběh a látkovou výměnu. Utišuje též kašel. Působí močopudně, má anitiseptické a protizánětlivé účinky, podporuje hojení. Uvádí se též příznivé účinky při migréně.

Nálev pro vnitřní užití: 1 polévková lžíce řebříčku, 150 ml vody. Podáváme 2x až 3x denně asi půl hodiny před jídlem. Těhotné by měli užívat raději nižší dávky max. asi 125 ml denně.

POZOR: trvalé užívání nebo předávkování vyvolává závratě, omámení a bolesti hlavy.

» v kosmetice «

Obklady na unavenou pleť: 1 polévkovou lžíci pokrájené natě přelijeme šálkem vroucí vody, přikryjeme a necháme 10 minut luhovat. Scedíme a přikládáme cca 15 minutové obklady, hlavně na obličeji.

» v zahradě «

Řebříček je půvabný a mírný společník. Zavítá-li do Vaší zahrady, pak nevtíravě a s noblesou. Uvítejte ho s radostí a pomozte mu nalézt takové místo, kde bude moci v klidu vykvést. Tak se z krásného společníka stane i užitečný pomocník. Když pro nic jiného, tak pro svůj vytrvalý půvab. V letních lučních kyticích má své místo jisté.