Bršlice kozí noha

Aegopodium podagraria

Lidový název: bršlice, kerhák, kerhátek, kozí noha, kozí list, jarous, jarús, jericho.

Popis: až 100 cm vysoká bylina s hranatou lehce rýhovanou lodyhou na konci větvenou, listy pilovité; velmi rychle se šířící oddenky.

Stanoviště:  má ráda mírně vlhké půdy, světlý stín pod keři a stromy. Roste ve smíšených a listnatých lesích, lužních lesích a stinných pasekách, u břehů potoků či řek na půdách výživných.

Sběr: oddenek a mladé listy, zejm. na jaře před květem. Jsou lesklejší a jejich odstín zelené se trochu liší od starších listů rostliny. Při troše snahy barevný rozdíl poznáte.

» v kuchyni «

Rostlina má vysoký obsah vitamínu C a také A, minerální látky jako hořčík, vápník či železo. Její pikantní listy jsou používány do zeleninových salátů, do zeleninové polévky, do špenátu, do zapékaných brambor či se z nich vyrábí pesto. 

Karbanátky s bršlicí: 500 g mletého masa, jedna cibule, čtyři stroužky česneku, půllitrový hrnek mladých listů bršlice, jedno vejce, majoránka, sůl, pepř, strouhánka, vývar, mléko nebo voda na zvlhčení strouhanky, olej na smažení. Bršlici jemně posekáme, dáme do síta a spaříme vřelou vodou. Z přísad vypracujeme hmotu, z níž tvoříme placičky. Můžeme je smažit přímo nebo ještě obalit v trojobalu. Z kořeněné fáše můžeme rovněž vytvořit podlouhlou šišku a podlitou vodou ji upéci jako klasickou sekanou. Podáváme teplé i studené. 

Pesto z bršlice: 2 hrsti mladých bršlicových listů, 1 hrst mandlí oloupaných, 150 ml oleje (dle vlastní chuti - olivový, z lískových ořechů, avokádový nebo bodlákový), sůl, příp. parmazán. Bršlicové listy propláchneme a poté rozmixujeme společně s hrstí mandlí. Přidáme olej a sůl, případně parmazán. Přidejte trochu soli. Můžete, ale nemusíte přidat ještě parmazán. Vše rozmixujeme do krémové konzistence. Vkládáme do předem vymytých a vypařených skleniček. Navrch zalijte ještě trochou oleje a uložte do lednice. Podávat můžete na žitném chlebu s olivou. Přidáváme k těstovinám a do zeleninových salátů.

» v lékárně «

Rostlina je využívána jako léčivá, sbírá se oddenek a list. 

Obklady z čerstvých rostlin: mají zklidňující účinek. Rozdrcené listy příp. i oddenky bršlice se využívaly jako prostředek mírnící bolesti při revmatismu a dně (odtud také pochází latinské druhové jméno rostliny: podagra = dna nohou) a pro zmírnění dalších bolestivých onemocněních např. horký kašovitý obklad z listů se užíval na bolavé klouby. Rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran; posobí proti bolesti a podráždění po komářím štípnutí. Stačí rozmačkat stonek listu a potřít štípanec.

Nálev pro zevní užití: obklady namočené v nálevu se užívali na zanícené rány či hemeroidy. 

Nálev pro vnitřní užití: 2 čajové lžičky oddenku na 350 ml, pijeme denně před jídlem. Při revmatismu (350 ml nálevu před jídlem) nebo při močových kaméncích (až 500 ml nálevu). Vnitřně nálev užíváme krátkodobě, jen několik dní. 

Čajové směsi: bršlici můžeme přidávat do čajových směsí pro její diuretické a protirevmatické účinky. Působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů, uvolňuje křeče (např. v oblasti břicha).

» v zahradě «

Máte-li bršlici v zahradě, můžete vlastně jen dvě věci: buď si budete zoufat, nebo ji přijmete jako fakt a pokusíte se pro sebe získat maximum podle výše uvedených tipů. Bršlice má velmi dlouhé oddenky, které jsou i velmi ujímavé. Stačí tedy jen malý kousek oddenku, aby vyrostla rostlina a rychle se rozšířila po okolí. Je velmi odolná a je schopna zadusit svým stínem a hustým porostem ostatní rostliny. Je tedy nutné ji regulovat na těch místech zahrady, kde chcete pěstovat i něco jiného než bršlici :)