Třezalka tečkovaná

Hypericum perforatum

Lidový název: bylina svatého Jana

Popis: vytrvalá bylina až 60 cm vysoká, kvetoucí výrazně zlatožlutě. Lze ji zaměnit s jinými třezalkami (T. skvrnitá, T. chlupatá). Třezalka tečkovaná má lodyhu lysou a na lodyze 2 výrazné lišty (T. skvrnitá má 4). List proti světlu má zřetelnou hlavní žilnatinu, ostatní žilky jsou nevýrazné.

Stanoviště: roste spíše v nižších a středních polohách.  Má ráda slunečná stanoviště na stráních, mezích při okrajích lesů, na loukách a pasekách.

Sběr: kvetoucí nať Třezalky tečkované nebo Třezalky skvrnité právě nakvétající nebo v plném rozkvětu. V červenci nebo srpnu. Sušíme rychle ve stínu, při umělém sušení má být teplota max. 35°C.

» v lékárně «

Vnitřně užívaná má uklidňující účinky, ale euforizuje (neuspí). Pomáhá při nemocech trávicího traktu s nedostatečnou činností žaludku, jater, žlučníku, při nechutenství. Také jako antidepresivum při dráždivosti, při lehkých a středně těžkých forem deprese, poruchách spánku, vnitřním neklidu.

Zevně má zklidňující a hojivé účinky. Užívá se při popáleninách i na kůži spálenou sluncem, při zapařeninách, na těžce se hojící rány a hemeroidy. Nejčastěji se potírá třezalkový olej kolem rány. Také např. při zánětech trojklanného nervu, kožních neduzích, pohmožděninách, otocích při zranění, ulevuj bolestem svalů apod. Užívá se zevně na nemoci s nervovou soustavou, psychosomatické poruchy, zraněních jako jsou záděry, odřeniny,... (okolí namazat olejem). Je možné jej užívat i jako příměs do koupele.

Čaj: 2 čajové lžičky sušené třezalky, 200 ml vody. Vodu přivedeme k varu. Vroucí vodou spaříme sušenou třezalku a nápoj necháme louhovat po dobu 15 minut. Scedíme a po menších doušcích pijeme vlažný čaj. Dospělý člověk může denně vypít 2 až 3 šálky. 

Nálev: 1 polévková lžíce řezané drogy na půl litru vody

Třezalkový olej 1: svaříme olej, odstavíme, do horkého oleje dáme co nejvíce samotných kvítků (nikoli celá květenství); necháme macerovat do druhého dne a druhý den scedíme. Výsledkem je čirý bezbarvý olej. Uchováváme v tmavé uzavřené sklenici. 

Třezalkový olej 2: 100 g čestvě rozřezané kvetoucí natě ve 250 g lněného nebo olivového (příp. slunečnicového) oleje. Takto naloženou třezalku postavíme na 14 dní na slunce (některé receptury uvádí až 6 týdnů). Průběžně kontrolujeme a občas protřepeme. Scedíme a uchováváme v tmavé uzavřené sklenici.

Třezalka má fotosenzibilizující účinky, zejm. při nadměrném užívání může dojít k přecitlivělosti až popálení kůže (jako prevenci se osoby zejm. s bledou pletí mohou vyhýbat přímému slunci při léčebné kúře). Uvádí se i účinky snižující hormonální antikoncepci. Nedoporučuje se pro osoby trpící cukrovkou.

» v zahradě «

Třezalka je velmi půvabná květina oceňovaná od starověkého Řecka. Máte-li ji v zahradě, rozhodně se jí nezříkejte. Obsažený hypericin je nejen jednou z účinných léčebných látek, ale také je červeným barvivem, které se dříve užívalo pro barvení. Po rozemnutí čerstvých listů a květů se červené barvivo uvolňuje. Třezalka rozkvétá kolem 24. června (v závislosti na nadmořské výšce výskytu), což připadá na svátek sv. Jana Křtitele. Říká se jí "bylina svatého Jana" a obsaženému barvivu "krev svatého Jana". Je opředena řadou pověr o magických účincích a patří neodmyslitelně mezi tzv. svatojánské kvítí.