Heřmánek pravý

Matricaria chamomilla, syn. Matricaria recutita

Lidový název: kamilka, heřmánek, harmín, harmaníček, koření mateřské, voňavý rmen, rumenek, marulka, ormánek.

Popis: Jednoletá příjemně vonící bylina. Lodyha až 50 cm vysoká a velmi větvená. Lůžko květu je vyklenuté a duté.

Stanoviště: heřmánek patří mezi pionýrské rostliny. Kdekoli se rozkope a naruší země, objeví se na obnažené půdě heřmánek jako jedna z prvních bylin. Planě roste na úhorech, mezích, rumištích. 

Sběr: květ od dubna do září. Rozvinuté květy 3. - 5. den po rozkvětu, jen s krátkou stopkou. Sbíráme za suchého počasí, ve slunečném poledni.

Sušíme ve stínu v tenkých vrstvách a podkládané papírem. Lehko se zapaří a drobí se, zbytečně jej proto neobracíme. Před uskladněním musí být velmi dobře usušený. Teplota při sušení nesmí překročit 35° C.

Podobá se mu rmen rolní (nemá vyklenuté a duté lůžko středu květu a má více listů) nebo rmenec sličný nazývaný též heřmánek římský (je nižší a květy nemají charakteristickou vůni). Rmen rolní i heřmánek římský mají podobné, avšak slabší účinky.

» v kuchyni «

Půvabné malé kvítky lze využít na dozdobení, do salátů apod. Má příjemnou vůni a nahořklou chuť.

» v lékárně «

Heřmánek působí hojivě a léčí záněty pokožky i zliznice. Hojí špatně se hojící rány a neduhy na kůži a v ústní dutině. Brání tvorbě jizev. Používá se při ošetření spálenin. Heřmánkové obklady slouží ke zmírnění očních zánětů. 

Podporuje pocení (snižuje horečku), Napomáhá při trávicích potížích a na hemeroidy. Dobře působí při střevních a žaludečních poruchách a křečích trávicího traktu. Ulevuje při nemocech z nachlazení, zmírňuje astmatické příhody (pokud není postižený alergický právě na heřmánek). Užívá se při nervových poruchách. 

Čaj z heřmánku: 2 lžičky heřmánku, 2 dl vroucí vody

Květy heřmánku spaříme a necháme 15 minut luhovat. Pijeme při bolestivých křečích žaludku, střev nebo bolestivé menstruaci. Také při nachlazení a rýmě, při zánětu nosních dutin.

Čaj proti nadýmání: stejné díly heřmánku, máty peprné, kmínu, fenyklu a anýzu, vroucí voda

Polévkovou lžíci směsi přelijeme 2 dl vroucí vody, necháme 15 minut stát a pomalu vypijeme.

Nálev pro zevní použití: 3 lžičky heřmánku na 2 dl vroucí vody

K omývání pokožky při vyrážkách a trudovitosti. K výplachu dutiny ústní při vytržení zubů, otocích, kloktání. K vyplachování oka (2 lžičky na 1/4 l) při tzv. ječném zrnu, zánětech a podrážděních.

» v kosmetice «

Heřmánek se využívá v pleťových maskách, vodách, šampónech. Vlasové koupele s heřmánkem zesvětlují vlasy a vracejí jim pružnost a lesk.

Heřmánková pleťová voda: 20 g heřmánku, 100 g 20% čistého lihu

Heřmánek macerujeme v lihu cca 1 týden. Pleťová voda má čistící a protizánětlivé účinky.

Heřmánková maska: 100 g heřmánku, vroucí voda

Heřmánek spaříme menším vroucí vody, aby vznikla kašovitá hmota. Necháme 10 minut zchladnout. Pak naneseme na gázu a přiložíme na pleť předem omytou a lehce ošetřenou jednoduchým krémem. Oči, ústa a nosní otvory necháme volné. Po 20 minutách sejmeme a omyjeme vlažnou vodou. Masku používáme na mastnou a nečistou pleť se sklonem k zánětlivosti.

Heřmánkový nálev pro vlasovou koupel: 3 lžičky heřmánku na 1/4 l vroucí vody.

Oplachujeme umyté vlasy pro jejich zesvětlení a obnovení pružnosti.

» v zahradě «

Heřmánek je jednoletá rostlina. Každý rok proto vyséváme bylinku znovu. dokáže však přezimovat v přízemní růžici a vydrží na stanovišti tři roky. Stanoviště zvolíme na plném slunci. Půda má být propustná a lehká.

Výsev: od poloviny srpna do konce září v chladnějších oblasech. V teplejších a suchých místech vyséváme od ploviny října. K naklíčení potřebuje heřmánek světlo, proto semínka nezasypávejte; vysévejte je na povrch utužených řádků vzdálených od sebe asi patnáct centimetrů.

Podobné účinky má i heřmánek římský (Anthemis nobilis). Je to vytrvalý pěstovaný druh, obsahuje obdobné látky jako heřmánek pravý, jen s o něco slabšími účinky.