Bez černý

Sambucus nigra

Lidový nazev: bezinka, bezinky, kozičky, smradinky, kašička, psí bez 

Popis: listnatý opadavý keř vysoký 7 - 10 metrů. Kvete v červnu a červenci. Květy mají žlutobílou barvu v odstínech slonové kosti a omamně voní. Plody bezu jsou malé, černé, kulaté, lesklé peckovice dozrávající koncem srpna.

Stanoviště: roste volně na světlých i polostinných místech, na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích, na mezích, u cest a na rumištích.  Na místech bohatých na živiny, především dusík. Často na venkově u plotů, u zdí stodol a domů,v zahradách.  

Sběr: květní úbory s co nejkratší stopkou (1 cm) sbíráme plně rozvité v květnu - červenci. Sušíme co nejrychleji v tenké vrstvě ve stínu na podložce nebo na lískách s papírem. Usušené květy mají být nažloutlé, ne tmavé či zhnědlé.

Plody dozrávají v srpnu - říjnu, sbírají i se stopkou a suší umělým teplem. Po usušení se ze stopek otrhají. 

Přísloví praví "Před heřmánkem smekni a před bezem klekni". Pro své léčivé účinky kdysi dostávali novomanželé jednu rostlinku svatebním darem. Bez lidé dříve vysazovali v blízkosti obydlí a chlévů, protože věřili, že zahání dobytčí mor.

» v kuchyni «

KVĚTY

Kosmatice: květy bezu černého, 250 g mouky, 1/4 l mléka, 3 vejce, 1 lžíce oleje, sůl, olej na smažení. Z mouky, mléka, vajec oleje a soli ušleháme těstíčko. Oprané, právě rozkvetlé květy bezu sbavíme větších stopek, namáčíme v těstíčku a smažíme. Podáváme buď naslano nebo sypeme cukrem a skořicí.

Šumivý nápoj z květů: 12 květenství bezu černého, 4 citróny, 1 kg cukru, 8 l vody. Vodu svaříme s cukrem, aby se rozpustil. Do vychladlé sladké vody rozkrájíme citróny, přidáme květy a necháme 7 dní kvasit. Pak stočíme do lahví s pevným šroubovacím uzávěrem a uložíme do chladu. Neskaldujeme dlouho.

Víno z květů: 10 květenství bezu černého, 1 kg cukru, 4 l vody, 2 citróny, vinné kvasinky. Omyté květy zbavíme všech větších stopek. Zalijeme teplou vodou svařenou s cukrem. Přidáme citróny pokrájené na kolečka i s kůrou (chemicky neošetřené) nebo oloupané, zbavené jadérek. Dáme zmlazené vinné kvasinky a necháme týden kvasit v nádobě zakryté gázou. Pak hadičkou stáhneme, přecedíme, necháme dokvasit v nádobě s kvasou zátkou. Po dokvašení stočíme do lahví.

PLODY

Čerstvé plody sbíráme jen zcela zralé, pokud možno bez stopek. Konzumují se až po tepelné úpravě, po níž ztratí svůj projímavý účinek.

Tvaroh s bezinkami: 250 g bezinek, 3 lžíce cukru, 1 lžíce citrónové šťávy, 250 g měkkého tvarohu, trochu mléka. Zralé bezinky svaříme s cukrem, přidáme ctrónovou šťávu. Zchladlou směs ušleháme s tvarohem a mlékem. Podáváme vychlazené jako dezert.

Domácí müsli kaše s bezinkami: 4 - 5 lžic ovesných vloček, 1/4 l vody, 2-3 lžíce smetany, 250 g bezinek, 3 lžíce cukru, 1 lžíce citr. šťávy, 50 g mandlí nebo ořechů a med. Ovesné vločky namočíme na několik hodin do vody. Mezitím svaříme bezinky s cukrem a citrónem. Rozmočené vločky promícháme se smetanou, přelijeme bezinkovou směsí a pospeme sekanými mandlemi či ořechy. Můžeme přidat med.

Bezinkový kompot: bezinky, nálev (1 l vody, 600 g cukru a 2 g kyseliny citronové). Zralé plody bez stopek krátce spaříme ve vařící vodě a scedíme. Vložíme do sklenic, zalijeme horkým nálevem, uzavřeme a sterilujeme 20 minut při 85° C. Můžeme kombinovat s hrukami, černými a červenými jeřabinami, pozdním rybízem nebo ostružinami.

Bezinkový džem: na 1 kg bezinek 600 - 800 g cukru, 1 balíček (40 g) práškového pektinu, 5 g kyseliny citrónové. Zralé bezinky propereme, oddělíme od stopek a v hrnci zvolna vaříme do zhoustnutí. Přidáme cukr, skořici, pektin a nakonec kyselinu citrónovou. Chvíli vaříme. Horkou směsí plníme vypařené malé skleničky, uzavřeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme zchladnout. Pro větší trvanlivost sterilujeme při 85° C asi 20 minut. Pro změnu můžeme přidat lžičku skořice a půl lžičky citr. kůry nebo 1/4 plodů bezinek nahradit černými jeřabinami.

Bezinkový sirup: na 1 l šťávy z bezinek, 1,2 kg cukru a 5 g kyseliny citrónové. Připravíme si bezinkovou šťávu např. na parním přístroji. Smícháme ji s cukrem, kyselinou citrónovou a povaříme, až se cukr rozpustí. Pak nalijeme do lahví a dobře uzavřeme.

Bezinkový likér: 1 l šťávy z bezinek, 500 g cukru, kousek skořice, 4 hřebíčky, 1 lžička citr. kůry,   1 dl rumu, 1/2 l třešňovice nebo vodky. Bezinkovou šťávu získanou odstředěním nebo pařenímm vaříme s kořením a cukrem asi 1/4 hodiny. Necháme proležet do druhého dne, pak přecedíme a smícháme s alkoholem. Promícháme a nalijeme do lahví. Uložíme v chaldu a temnu.

Bezinkové víno: 3 kg bezinek, 1 kg cukru, 3 l vody, 5 g kyseliny citrónové, 4 hřebíčky, kousek skořice, kvasinky, příp. 150 g rozinek. Omyté bobule bez stopek rozmačkáme, přidáme asi 100 g cukru, kyselinu citr. a spaříme 2 l vroucí vody. Promícháme, přidáme koření a povaříme asi 1/4 hodiny. Po vychladnutí přecedíme přes plátno, vymačkáme a šťávu nalijeme do demižonu. Přilijeme roztok asi 900 g cukru rozpuštěného v 1 l vody, aktivované kvasinky a dáme pod kvasnou zátku vykvasit. Po ukončeném kvašení stáhneme a ještě necháme dokvasit a plníme do lahví. Někdy se při svřování šťávy přidává ještě 150 g rozinek a pak tepreve se vše (i s rozinkami) dává kvasit.

» v lékárně «

KVĚTY lze využít na bylinné obklady, do pocení čajů podporujících pocení a močopudných čajů, při migrénách, dně a ischiasu. Mají mírně projímavý účinek.

Čaj při nachlazení: 1 lžíce sušeného květu, 2 dl vroucí vody. Čaj se připravuje jako nálev - lříci květu přelijeme vařící vodou a necháme 10 minut stát. Pijeme jej horký jako prostředek na podporu pocení. Podobně lze využít směs květů černého bezu, lipového a divizny (2 lžičky na šálek)

PLODY mají mírně projímavý účinek, který se sušením a vařením ztrácí. Příznivě působí při neuralgických bolestech. Sambunigrin, který je hlavně ve stopkách, má dráždivé účinky na ledviny a působí močopudně.

» v kosmetice «

V kosmetice se užívá nálev z květů k omývání nečisté pleti. Květ lze užít také pro výrobu pleťové masky a do bylinných koupelí se vzpružujícím a dezinfekčním účinkem.

Nálev: hrst květů bezu černého a 1/2 l vařící vody.

Pleťová maska z bezového květu. Bezový květ zalijeme malým množstvím vroucí vody, aby vznikla kašovitá hmota. Teplou hmotu položíme na gázu nebo čistý plátěný kapesník a přiložíme na obličej. Necháme 20 minut působit. Pak masku sejmeme, omyjeme obličej vlažnou vodou a příp. potřeme lehkým krémem. Na trudovitou pokožku se také používá směs v podílu 1 : 1 : 1 květů bezu, heřmánku a lípy.

» v zahradě «

Keř je vhodný do středně velkých a velkých zahrad. Vysazujeme jej samostatně nebo do nestříhaných živých plotů. Řez není nutný, usměrňující řez však snáší dobře. Nevyžaduje zvláštní péči. Množí se dřevitými řízky nebo odkopky.

Plody jsou vyhledávanou potravou některých ptáků, kteří v trusu roznášejí nestrávená semínka a tím napomáhají rozšiřování rostliny. 

Odvar z listů hubí hmyz.