První postní neděle

- INVOCABIT -

1. neděle postní INVOCABIT - lidově Pučální, Pučálka, někdy také Pražná, Černá nebo Liščí

"Invocabit me et ego exaudiam eum" - "Vyslyším ho, až mě bude volat"


Černá proto, že si zejména ženy při zahájení půstu oblékaly tmavé (modré nebo černé) šaty. 
Liščí v některých regionech (Hořovicko, Berounsko, Křivoklátsko, aj.) podle tamního zvyku. Maminky napekly v noci dětem preclíky, které navlékly na proutky a pro každé dítě zavěsily na stromy. Dětem ráno vyprávěly o lišce, která běžela kolem a poztrácela preclíky, které nesla na ocase. Děti preclíky v zahradě hledaly a než si je směly vzít, pod stromem se pomodlily. V jiných regionech se obdoba tohoto zvyku objevuje až o 4. postní neděli.
Pučálka nebo Pražná je název odvozený od naklíčeného (postaru řečeno napučeného) a pak opraženého hrachu nebo zrn obilí. Je to jeden z nejstarších známých pokrmů.
Pučálka se často připravovala nejen doma, ale nabízely ji i hospody nebo pouliční prodavači ve městech. 

V jednom regionu byla zaznamenána obchůzka tzv. Pučálníka - postavy oblečené v obráceném kožichu a s beranicí. Pučálník obcházel domy a tloukl na dveře, a pokud někdo otevřel, začernil ho sazemi a naházel do síně smetí

Pučálka
přebraný neloupaný hrách namočíme do vody a necháme do druhého dne nabobtnat. Vodu pak scedíme. Hrách rozprostřeme na tác či velký talíř, přiklopíme a necháme naklíčit (cca dva až tři dny). Až budu klíčky asi 5-8 mm dlouhé, opražíme hrách na sucho a osolíme. Nebo ho osmažíme na oleji nebo sádle, trochu opepříme a osolíme. Ve středověku si opepřený hrách sladili medem
Pražmo
podobně lze připravit pražmo, což jsou naklíčená zrna obilí. Dříve to byl převážně ječmen, dnes využijeme třeba pšenici.